pondělí 27. října 2008

Nejen během živ jest Machy - otužo

Letos jsem našel chuť přesedlat z otužování vzduchem na otužování vodou. Z původního záměru jezdit do Toušně sešlo, protože je to celkem nepohodlné. Ale co jsem neobjevil. Bazén v Podolí má krytý 50m bazén, venkovní vyhřívaný 33m bazén a nevyhřívanou padesátku. Byl jsem tam zatím čtyřikrát a pokaždé to stálo zato. Pokaždé jsem ji měl pro sebe (nebo skoro pro sebe), což se mi ještě nikdy nepoštěstilo a už jenom to je důvod, proč si zaplavat v chladné vodě. Poprvé jsem šel ráno bez snídaně a právě nedostatečná metabolická termogeneze (machruju z knížky Adaptace na chlad u člověka) byla příčinou, že po kilometru a 22 minutách jsem šel z patnáctistupňové vody ven. Napodruhé jsem se dopředu dostatečně najedl a šel navečer - klidná hladina, příjemný chlad, pod vodou zářilo temné indigo, nejlepší to barva. Tentokrát jsem neudělal tu chybu, že bych se snažil zaplavat nějaký výkon, ale jel jsem od začátku poklidně. Po kilometru za 22 minut jsem se šel trochu rozehřát do venkovního (protože mi při finiši přestala dovírat ústní chlopeň) a pak se na dalších 500m vrátil do nevyhřívaného. Celkem 33 minut v 16°C vodě. Jediná kaňka byla, že ve sprchách teče hrozně horká voda - přechod z takové vody pod skoro 40°C sprchu je hodně nepříjemný. Ale celkově vzato jsem tak dobrý pocit ze sportu už dlouho neměl. Pak jsem byl minulý čtvrtek a čekal jsem, co s vodou udělá chladnější počasí posledních dnů. K mému překvapení měla voda 15°C. Tentokrát mi kilometr zabral 24 minut, ale nejel jsem na čas, ale na výdrž. Protože jsem nebyl nejlíp najezený, tak jsem byl rád i za ten kilometr. Protože je bazén ohrazený, vždycky se radší zeptám plavčíka, jestli tam můžu a vždycky mi řekne, že je nevyhřívaný a asi myslí, že půjdu jinam. Ne-e. Naposled jsem byl dnes ráno. Příprava byla kvalitní - o půlnoci jsem se pořádně nafutroval, abych měl dost energie a ráno vyrazil. Pro lepší aklimaci jsem jel na bazén radši jenom v tričku. Vzduch 6°C, voda 13,6°C. Sice pršelo, ale to při tomto sportu tak nějak nevadí. Po kilometru za 22:39 jsem jel dál a uplaval celkem 1400m za 31:38. S osobním maximem naprostá spokojenost - to nám ten týden hezky začíná. Ale pokračuje už hůř - řidič tramvaje, ve které jsem jel do práce, dostal na budku od řidiče nějakého offroadu za to, že když jela sanitka, zastavil těsně za tunelem a sanitka tak musela trochu manévrovat. Asi se tak bál, aby se někomu něco nestalo, až se někomu něco stalo. Asi špatný odpočinek o víkendu. To je den. A to jsem ještě dneska dočel pětihvězdičkového The Kite Runner a večer, večer budu na slavnost devadesátého výročí republiky péct poprvé v životě králíka!

2 komentáře:

 1. Brrr, co všichni na té studené vodě vidí:-) Dovolím si jen dvě poznámky odkoukané od otužilců - délka pobytu ve vodě na závodech zimního plavání je omezena na 22 minut. To má své důvody. Když už, tak bys měl spíš do studenější vody - Vltava je kousek - a na kratší dobu:-)

  Teplá sprcha po studené vodě není dobrá kombinace. Jistě máš v pořádku oběhový systém, ale asi ani tvoje knížka takovou kombinaci nedoporučuje:-)

  No já v takové vodě tak dlouho nevydržím, o to víc se věnuji studiu teorie:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Máš pravdu v obou bodech. Dokud je voda ještě relativně teplá a cítím se dobře, jdu přes těch 22 minut \"na dluh\", ale s tím, jak půjde teplota dolů, zůstanu maximálně na tom kilometru. A do Vltavy zatím nejdu. Počkám, až studenější voda přijde za mnou do Podolí, přecejenom je tam zázemí.

  S teplou sprchou jsem bojoval jenom první dvě návštěvy - pak jsem zjistil, že saunaři tam mají ledovou sprchu, tak chodím do ní. A hlavně ještě jako mezistupeň chodím před a po do 27°C bazénu, abych zmírnil velké přechody.

  Tu knížku už mám skoro přečtenou a určitě to vidím taky na lékařskou prohlídku..

  A co na té studené vodě vidím? Letošek je druhý rok mého programu \'Mé tričko je mi kabátem\' :)

  OdpovědětVymazat